ABD doğumlu Eda Arduman, Bornova Anadolu Lisesi’nden, sonra Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olduktan sonra. International Hospital İstanbul’da 1990 ve 1994 yılları arasında Psikolog olarak görev yaptı.

Hastane de Zayıflama kliniği kurdu. Uçuş Korkusunu Yenme, Güvenli Davranış Eğitimi, Stres ile Baş Etme ve Ebeveyn etkinliği konusunda hem eğitimler, hem de bireysel danışmanlık verdi. 1992 Mental Research Institute’ta kısa süreli bireysel ve aile terapisi konusunda eğitim almıştır. 2002 de Gestalt Institute of Cleveland ve Gestalt Associates Training of Los Angeles’ da temel Gestalt terapi eğitimini tamamlamıştır. 2005 de Gestalt International Study Center (Cape Cod) da (advanced training in intimate systems) cift ve aile terapisi eğitimini almıştır. İstanbul, ve Anadolu’da lojistik, banka, tekstil ve ilaç sektörlerinde, TQM, 360° geri bildirim danışmanlığı, organizasyon ve liderlik gelişimi ve yönetici koçluğu yapmıştır.

İşkur denetiminde sosyal sorumluluk kapsamında yürütülen “SİZ DEĞERSİNİZ” isimli projede issiz bankacıların tekrar iş dünyasına kazandırılmasında danışmanlık vermiştir ve aktif olarak çalışmıştır. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri asistanlarına ve Bilgi Universitesi Klini Psikoloji master bölümü öğreniclerine bağanma temelli çift terapisi semineri vermiştir.

Davranış Bilimleri Enstitüsünde ve İlişkisel Terapiler Enstitüsünde psikoterapi ve çift terapisi eği†imı vermeye devam ediyor. çift terapisi eğitimi vermeye devam ediyor. Chicago School of Self psychology nin psikanaliz programını tamamlamış. Kuruluşundan beri Psikanaliz ve Psikanalitik Psikoterapiler derneğinin üyesidir. Psikanaliz eği†imi devam etmektedir ve uluslararası Psikanaliz Birliğince psikianalist adayıdır. Yaklaşımında erken bağlanma süreçlerinin birey ve çift yaşantısı üzerindeki izdüşümleri ile lgilenmektedir.

Yetişkin gelişimi ve yetişkinlikte kişisel geçiş süreçlerinin etkileşim biçimlerinin önemine inanmaktadır. Arduman, evlilik ve ebeveyn olmaya hazırlanma sürecinde çift ve bireylerle çalışmakta, menapoz döneminde ve kısırlık tedavisinin devam ettiği dönemde de kişilerin karşılaştığı zorluklarla çift veya birey olarak çalışmaktadır.

Ayrılık yaşayan ailelerde, üvey ailelerin kurulması aşamasının önemine inanmakta ve ikinci evliliklerin yaşam döngüsünün farklı olmasının özel destek gerektirebilir bir durum olduğunu düşünmektedir. Hayattaki değişimlerin (trajik de olsa) birer kilometre taşı olarak değerlendiren Arduman, Patolojinin tümünü bireyin yaratıcı uyarlanma çabası olarak görmekte ve bu felsefe terapötik yaklaşımına da yansımaktadır.